Mity o dietach. Jakie diety nie działają?

Pogoń za szczupłą sylwetką sprawia, że coraz więcej osób (nie tylko kobiet) decyduje się odchudzać. Większość z nas liczy jednak na to, że oczekiwane efekty przyniosą tak zwane diety cud. W efekcie stawiamy na dietę kapuścianą czy dietę Dukana. Tymczasem okazuje się, że wiele z popularnych diet tak naprawdę nie przynosi oczekiwanych efektów. Zobaczmy na jakie pułapki uważać, chcąc zgubić nadprogramowe kilogramy.

Suplementy diety – czy działają?

Tabletki na odchudzanie – wiele osób liczy, że wystarczy zażywać je regularnie, aby waga sama zaczęła spadać. Tymczasem trzeba powiedzieć jasno: suplement diety z nawet najlepszym składem nie sprawi, że kilogramy zaczną ginąć. Podstawę w odchudzaniu stanowi racjonalna, dobrze zbilansowana dieta połączona z odpowiednim wysiłkiem fizycznym. Kluczem do gubienia wagi jest bowiem ujemny bilans kaloryczny. W ciągu doby nasz organizm musi spalić więcej kalorii, niż otrzymał. Tabletki na odchudzanie mogą jedynie wspomóc proces odchudzania. Nie załatwią jednak tego za nas.

Diety cud

Wiele osób, chcących zgubić wagę, stawia na tak zwane diety cud. Wśród nich znajduje się dieta kapuściana, znana również jako dieta Kwaśniewskiego, a także dieta Dukana. Zwolennicy diety kapuścianej podkreślają, że w ciągu siedmiu dni zgubić można nawet siedem kilogramów. Nawet jeśli taki wynik jest możliwy, należy pamiętać, że zbyt szybka utrata wagi nie jest dla organizmu niczym dobrym. Co więcej, może skutkować tym, że skóra nie zdąży przyzwyczaić się do mniejszej objętości. Konsekwencją będą więc nieestetyczne zwisy, które raczej nie poprawią nikomu humoru. Co więcej, diety cud, takie jak dieta Dukana, bardzo często prowadzą do powstawania rozmaitych niedoborów pokarmowych. Mogą również nadmiernie obciążać wątrobę bądź nerki. Ich stosowanie nie jest więc w ogóle zdrowe. I nawet jeśli pozwalają zgubić nadprogramowe kilogramy, to po zakończeniu diety wracają one najczęściej w podwójnej ilości. Efekt jojo w przypadku takich diet jest niemalże murowany.

Odchudzanie będzie skuteczne tylko wówczas, gdy połączymy dobrze zbilansowaną dietę z wysiłkiem fizycznym. Żadna dieta cud ani tabletki na odchudzanie tego nie zmienią.