Grypa

Grypa – Gość nie mile widziany [Objawy, leczenie i zapobieganie]

Grypa żołądkowa jest jedną z tych dolegliwości, których każdy z nas chciałby unikać. Nieprzyjemne objawy i groźne powikłania sprawiają, że ta pozornie niezbyt poważna choroba może być niebezpieczna dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku dzieci. Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie grypy jelitowej?

Grypa żołądkowa objawy

Najbardziej charakterystycznymi objawami grypy żołądkowej, znanej również jako grypa jelitowa lub potoczna „jelitówka” są wymioty i biegunka. Objawy te pojawiają się już na wczesnym etapie choroby, nawet po 12 godzinach od zakażenia. Oprócz nich mogą wystąpić również inne dolegliwości, takie jak:

  • ogólne osłabienie
  • bóle głowy i brzucha
  • gorączka lub stan podgorączkowy
  • brak apetytu/jadłowstręt

Biegunka w przypadku grypy żołądkowej jest bardzo charakterystyczna i najczęściej występuje w wodnistej postaci. Zarówno biegunka, jak i wymioty mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Może zdarzyć się, że tradycyjne leki przeciwbiegunkowe i przeciwbólowe mogą nie działać w przypadku tej choroby. W skrajnych sytuacjach konieczna może być konsultacja z lekarzem, zwłaszcza w przypadku dzieci, u których bardzo łatwo jest o odwodnienie organizmu.

Leczenie grypy jelitowej

Nie istnieje jeden lek, który pozwalałby całkowicie zwalczyć grypę żołądkową. Zamiast tego stosuje się leczenie objawowe i nie dopuszcza do odwodnienia organizmu, które jest groźne u dzieci i może powodować niebezpieczne powikłania. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie po 2-3 dniach, jeśli jednak choroba utrzymuje się dłużej lub ma szczególnie zaostrzony przebieg, warto skonsultować się z lekarzem.

Przy grypie jelitowej stosuje się głównie leki przeciwbiegunkowe, jednocześnie podając choremu elektrolity. W pierwszych dwóch dniach choroby najlepiej ograniczyć się do płynów, dopiero trzeciego dnia wprowadzając lekkie przekąski. Dodatkowo przez kolejnych kilka tygodni od zakończenia choroby warto powstrzymać się od jedzenia ciężkich potraw, jako że układ pokarmowy jest osłabiony.

Zapobieganie grypie jelitowej

Jak w przypadku każdej choroby, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dotyczy to głównie dzieci, u których można znacząco zmniejszyć zachorowalność na „jelitówkę” poprzez wykonanie szczepienia przeciwko rota-wirusom. Jednocześnie należy dbać o higienę w domu, miejscu pracy i szkole. Na brudnej desce klozetowej lub umywalce bakterie wywołujące grypę żołądkową rozwijają się bardzo szybko. Aby temu zapobiec, należy regularnie je czyścić i dezynfekować, a także myć ręce po każdym użyciu.