Właściwości kawy

Czy kawa szkodzi? Właściwości kawy i przeciwwskazania do jej picia.

Kawa to napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia, zwłaszcza poranków. Czasem sam jej zapach pobudza i dodaje energii, ciężko jest więc całkowicie z niej zrezygnować lub nawet mocno ograniczyć się w jej spożywaniu. Czy jednak jest to potrzebne?

Nie taki diabeł straszny

Na temat kawy krąży dużo nieprawdziwych opinii, które już dawno zostały zdementowane, jak na przykład tak, że mocno szkodzi ona osobom z chorobą wieńcową i z tego powodu nie mogą one jej pić nawet w małych ilościach. Nieprawdą jest także fakt, że powoduje odwodnienie organizmu (choć faktycznie ma lekkie działanie moczopędne) czy szkodzi na żołądek, powodując jego wrzody. Jeśli tylko pije się kawę w umiarkowanych ilościach i nie wypija zbyt wielu filiżanek jedna po drugiej, nie należy nawet obawiać się nawet nadmiernego wzrostu ciśnienia i tętna. Warto też pamiętać, że najzdrowsza jest kawa bez żadnych dodatków. Cukier i śmietanka sprawiają, że staje się bardziej szkodliwa, powodując na przykład wzrost cholesterolu.

Kawa może nawet pomagać

Czy kawa jest zdrowa? Naukowcy już dawno odkryli, że są takie obszary, w których jej spożywanie może być pomocne. Przede wszystkim picie tego napoju poprawia koncentrację i jasność myślenia, na przykład po nieprzespanej nocy. Może to być przydatne nie tylko na egzaminie, ale też kiedy jest się kierowcą. Poza tym picie kawy może przyczynić się do uchronienia się przed cukrzycą, gdyż napój ten poprawia metabolizm tłuszczów. Panowie, którzy piją duże ilości kawy, są też mniej narażeni na raka prostaty. Dobroczynne właściwości kawy, a raczej zawartej w niej kofeiny, doceniają także osoby odchudzające się, gdyż wspomaga ona proces spalania tłuszczu i poprawia metabolizm.

Kto musi unikać kawy?

Stosowanie kawy w umiarkowanych ilościach nie tylko nie jest szkodliwe, ale nawet może być wskazane. Jednak warto pamiętać, że są pewne grupy osób, które nie powinny sięgać po ten napój w ogóle. Są to przede wszystkim kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Kofeina przenikająca do organizmu dziecka nie da dobrych skutków. Chyba nikt nie ma też wątpliwości co do tego, czy kawa szkodzi osobom chorym na serce – chociaż warto poradzić się lekarza, czy na pewno absolutnie nie można pić kawy. Warto też pamiętać o tym, że jej różne metody parzenia zmieniają jej właściwości, mogą na przykład zmniejszać ilość kofeiny.

Picie kawy jest niewskazane także w przypadku osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy, gdyż napój ten wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, powodując zgagę.