Wypadanie włosów

Wypadające włosy – Jak radzić sobie z wypadającymi włosami? [Przyczyny i Leczenie]

Wypadanie włosów to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych. Ich wzmożone wypadanie jesienią i zimą jest naturalne, jednak jeśli zdarza się to w inne pory roku, może niepokoić, zwłaszcza jeśli ilości traconych włosów są znaczne.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Problem ten jest tak mocno rozpowszechniony między innymi z tego względu, że jest wiele czynników, które powodują wypadanie włosów. Może to być na przykład skutek diety ubogiej w składniki odżywcze, nie tylko te najważniejsze dla włosów, jak cynk, biotyna, żelazo, miedź czy selen. Kiedy organizmowi brakuje ważnych dla niego substancji, pozbywa się, czego tylko może, a wypadanie włosów i łamanie się paznokci są pierwsze na tej liście. Bardzo niekorzystnie na stan włosów wpływa także stres, stosowanie niektórych leków, a także choroby. Wypadanie mogą powodować między innymi problemy z tarczycą, a także zaburzenia hormonalne, konieczna może więc okazać się wizyta u dermatologa.

Jeśli chodzi o wzmożone wypadanie włosów przyczyny często leżą też po stronie niewłaściwej pielęgnacji. Szkodzi zwłaszcza aplikowanie agresywnych kosmetyków na skórę głowy, gdyż osłabia to cebulki. Bardzo źle działają na przykład farby i rozjaśniacze, które mają kontakt ze skalpem.

Jak sobie pomóc?

By móc skutecznie zahamować wypadanie włosów, trzeba wpierw odkryć, od czego wypadają włosy, zupełnie inne bowiem działania trzeba wdrożyć kiedy jest to spowodowane złą dietą, a kiedy chorobą. Wypadanie powodowane przez problemy zdrowotne powinno ustać po wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Pomóc mogą też środki przepisane przez dermatologa, na przykład recepturowe wcierki czy silne środki zażywane doustnie, jak wysoko stężone witaminy. Jeśli zaś przyczyną wypadania jest zła dieta, należy postarać się ją zmienić, ale bardzo pomocne może być też sięgnięcie po dobre suplementy wzmacniające włosy, na przykład ze skrzypem, pokrzywą, cynkiem i biotyną.

Godne polecenia preparaty

W innych przypadkach, a także jako wsparcie dla wymienionych metod, warto też sięgnąć po dobre preparaty, na przykład apteczne, które wzmocnią włosy, hamując ich wypadanie, a także przyczynią się do stymulowania ich odrostu. Są to przede wszystkim szampony o specjalistycznym składzie, ale jeszcze lepsze skutki może dać stosowanie preparatów do wcierania w skórę głowy. Nie tylko docierają one w miejsce, gdzie są najlepiej wykorzystywane, ale też pozostają w nim przez długi czas, co pozwala im zadziałać. Jednocześnie wcieranie ich powoduje masaż skóry głowy, co ma ogromne znaczenie, gdyż poprawia jej ukrwienie i tym samym natlenienie cebulek. Nawet sam masaż może zdziałać wiele.