Trądzik

Trądzik – Powracająca zmora młodości [Zapobieganie i leczenie]

Trądzik zwykle kojarzony jest z młodzieńczą odmianą tej choroby, a więc często młodzi ludzie spodziewają się, że kiedy skończy się okres dojrzewania i hormonalnej burzy, ich skóra odzyska równowagę i piękny wygląd. Nie zawsze jednak tak bywa, gdyż trądzik dorosłych jest coraz powszechniejszy.

Zmiany skórne w późniejszym wieku

Trądzik u dorosłych może pojawić się niezależnie od tego, czy miało się problemy skórne w okresie dojrzewania. Zwykle pojawia się około 25-30 roku życia, a więc dawno po okresie dojrzewania, kiedy wydaje się, że sytuacja hormonalna powinna być dawno unormowana. Nie zawsze jednak tak jest i nie zawsze przyczyną trądzik u dorosłych są problemy hormonalne. Bywa tak jednak dość często, u kobiet zwykle jest to nadmiar hormonów męskich bądź problemy pojawiają się przed miesiączką, kiedy spada poziom kobiecych hormonów. Poza tym za problemy skórne w dorosłym wieku może być odpowiedzialna skłonność dziedziczna, stres, stosowanie niektórych leków, używek, niezdrowa dieta, a także zła pielęgnacja cery. Chodzi tu zwłaszcza o niedostateczne oczyszczanie cery, gdyż gromadzące się na jej powierzchni zanieczyszczenia i nadmiar sebum są w głównej mierze odpowiedzialne za pojawianie się pryszczy i zaskórników.

Jak leczyć trądzik w dorosłym wieku?

Niestety nie jest to łatwe. Dobra wiadomość jest taka, że tego rodzaju postać trądziku zwykle nie zostawia brzydkich blizn, jak to ma miejsce w przypadku trądziku w okresie dojrzewania – o ile nie uszkadza się skóry poprzez wyciskanie zmian. Problem stanowi jednak fakt, że niedoskonałości trudno jest się pozbyć. Mają one też inną postać niż w trądziku młodzieńczym. Zwykle nie są to czerwone, drobne krostki, którymi usiana jest cała twarz, ale są to duże, bolesne, często podskórne grudki i guzki, a także ropne nacieki.

Kluczowa w leczeniu trądziku jest pielęgnacja cery. Czasem to wystarczy, by trzymać problem w ryzach. Ważne jest zwłaszcza systematyczne oczyszczanie oraz złuszczanie, gdyż do powstawania niedoskonałości przyczynia się nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych. Nie można jednak jednocześnie nadmiernie wysuszać cery, gdyż wówczas będzie bardziej się przetłuszczać.

Jeśli pielęgnacja to za mało, warto wybrać się do dermatologa. Lekarz przepisze środki do smarowania skóry lub, w cięższych przypadkach, do stosowania doustnego, na przykład retinoidy. Pomocne może być też stosowanie tabletek antykoncepcyjnych u kobiet, a także zabiegi kosmetyczne, jak laserowe leczenie trądziku, peelingi medyczne czy mikrodermabrazja.