Grzybica paznokci

Grzybica paznokci. Leczenie zakażeń grzybicznych. [Objawy i profilaktyka]

Grzybica paznokci, atakująca głównie paznokcie stóp, należy do bardzo powszechnych chorób – przyjmuje się, że cierpi na nią ponad 20% populacji, choć wielu chorych w ogóle o tym nie wie. Warto więc obserwować swoje paznokcie, bo im wcześniej zacznie się leczyć tę chorobę, tym lepiej.

Objawy grzybicy paznokci

Problemem w rozpoznaniu tej choroby we wczesnym stadium jest fakt, że początki grzybicy paznokci łatwo jest przeoczyć. Zwykle pojawiają się na nich przebarwienia, najpierw białe, potem żółtawe, a na koniec paznokieć staje się brązowy. Na tym etapie też jego tkanka staje się coraz grubsza, wobec czego takie paznokcie trudno się obcina, a także rozwarstwia się i łuszczy. Zwykle też zjawiskom tym towarzyszy przykry zapach stóp, gdyż pod paznokciami znajdują się złogi grzybicze. Warto też wiedzieć, że w większości przypadków grzybica paznokci bierze się z grzybicy stóp. Obiema tymi chorobami bardzo łatwo jest się zarazić, na przykład podczas korzystania z narzędzi do pedicure, z których korzystała chora osoba, używając tych samych skarpetek czy butów bądź na basenie czy w saunie. Dlatego ważne jest, by unikać takich możliwości zarażenia, a także dbać o higienę stóp. Grzyby dobrze rozwijają się w wilgotnym środowisku, dlatego należy zawsze dobrze osuszać stopy, zwłaszcza między palcami, nosić przewiewne skarpetki i obuwie (oraz unikać butów, które przemakają), a jeśli zachodzi taka potrzeba, używać środków na nadmierne pocenie, jak antyperspirant i talk do stóp. Grzybicy paznokci sprzyja także noszenie ciasnych butów.

Leczenie grzybicy

Grzybica paznokci należy do najbardziej uciążliwych chorób. Jeden z problemów polega na tym, że nie da się leczyć jej samodzielnie. Tylko jeśli jest w początkowym stadium, pomóc może używanie środków do smarowania z apteki, jednak dużo lepiej będzie od razu udać się do dermatologa, by skrócić czas leczenia i zapobiec nawrotom.

Leczenie grzybicy w jej lżejszych postaciach opiera się na używaniu środków zewnętrznych, jak maści, spray’e, a także specjalne plastry na paznokcie. Kiedy zaś choroba jest bardziej zaawansowana, niezbędne może być przyjmowanie leków doustnych. Niestety kuracje takie zwykle trwają nawet kilka miesięcy, a jeśli skróci się je na własną rękę, problem szybko może powrócić – grzyby są uciążliwe i podstępne. W niektórych przypadkach mocno zaawansowanej grzybicy konieczne jest zeszlifowanie paznokci, a potem wykonanie rekonstrukcji. Na odrośnięcie zdrowych paznokci trzeba czekać nawet do roku. Najlepiej jest więc chronić się przed zachorowaniem.